Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:
1) stypendium szkolne,
2) zasiłek szkolny
Pomoc materialna przysługuje:
1) uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
2) wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie (miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 600 zł/osobę w rodzinie) w szczególności, gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe, z zastrzeżeniem ust. 12.
ust.12. Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, z zastrzeżeniem ust. 13.
ust.13. Uczeń, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, może otrzymać stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Stypendium szkolne przyznawane jest na wniosek:
1) rodzica/opiekuna prawnego,
2) pełnoletniego ucznia,
3) dyrektora szkoły, kolegium lub ośrodka, o którym mowa w art. 90 b ust. 3 pkt 2 ustawy o systemie oświaty.
Stypendium szkolne może być również przyznane z urzędu.
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Jabłonce w terminie:
1) do dnia 15 września danego roku szkolnego,
2) do dnia 15 października danego roku szkolnego w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych.
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego powodującego przejściowo znaczne pogorszenie sytuacji materialnej, w tym w szczególności:
1) śmierć rodzica lub prawnego opiekuna,
2) klęski żywiołowej (pożaru, zalania lub innego żywiołu),
3) długotrwałej choroby ucznia, rodzica lub prawnych opiekunów,
4) utraty mienia: podręczników, wyposażenia szkolnego, sprzętu sportowego i innego związanego z edukacją,
5) innych szczególnych okoliczności.
Zasiłek może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego składa się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Jabłonce w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia.
Stypendia
Filename | Size | Date & Time |
---|---|---|
Wniosek_o_przyznanie_stypendium_szkolnego-21 | 168.5 KB | 2024-08-23 13:21:51 |
Wniosek o zasiek szkolny | 13.47 KB | 2024-08-23 13:21:51 |