Warsztaty w ramach projektu socjalnego "Teraz Seniorzy 2023"

Kategoria:

IMG 8992W dniu 25 października 2023 roku w ramach projektu socjalnego „Teraz Seniorzy 2023” w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej odbyły się warsztaty pn. „Ozdoby z bibuły”.

Zajęcia te zorganizowano nawiązując do tradycyjnego sposobu dekorowania pomieszczeń papierowymi kwiatami. Wnętrza chałup orawskich przyozdabiano kiedyś bardzo obficie rozmaitymi kwiatami z bibuły - dekorowano obrazy na ścianach, umieszczano je na komodzie lub na stole w „świetnicy”, gdzie ustawiano domowy ołtarzyk, na którym obok figurek świętych stały właśnie kolorowe bukiety z bibuły. Kwiatami przyozdabiano też groby zmarłych na Wszystkich Świętych.

Nasi seniorzy pod okiem edukatora spróbowali swoich sił w tworzeniu kwiatów z kolorowych bibułek. Niektórzy z naszych podopiecznych doskonale znają różne techniki i mogli podzielić się swoimi umiejętnościami tworząc wspólnymi siłami wielobarwne kwiaty o różnych kształtach. Zajęcia sprawiły seniorom wiele radości. Kompozycje kwiatowe stanowić będą unikatową pamiątkę z pobytu w skansenie.

Projekt jest dofinansowany ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego.